Kirschner petra

MA Pszichológus, Integratív Terapeuta jelölt és Család és Párterapeuta jelölt

Jelenleg egyéni folyamatokkal dolgozok, integratív módszerrel, ami magába foglalja a katathym imaginatív pszichoterápia (KIP), hipnoanalízis, az ego state terápia, a neurolingvisztikus pszichoterápia (NLP) módszereit,
hipnobehaviorális technikákat, illetve kognitív terápiás elemeket.

Úgy hiszem, hogy a pszichénk, hasonlóan a testünkhöz, folyamatos gondoskodást és önreflexiót igényel és a fizikai létünkkel egybefonódó folyamatokon keresztül ismerhető meg és értelmezhető igazán.

Neurolingvisztikus Programozás (NLP):

Az NLP (Neurolingvisztikus Programozás) az 1970-es években kifejlesztett módszer, amely segít megérteni és átalakítani a gondolkodásunkat és viselkedésünket. Alapja, hogy az érzékszerveinken keresztül szerzett élményeket az idegrendszerünk feldolgozza, a nyelv pedig jelentést ad nekik. Ezek az élmények mintákat („programokat”) hoznak létre, amelyek meghatározzák, hogyan gondolkodunk és cselekszünk.

Az NLP célja, hogy felismerjük és szükség esetén átírjuk ezeket a mélyen gyökerező mintákat, hogy hatékonyabb, pozitívabb viselkedést alakítsunk ki. Ehhez olyan technikákat és gyakorlatokat alkalmaz a módszer, amelyek javítják a kommunikációt, segítenek mélyebb összpontosítási állapotot (transzállapotot) elérni, és támogatják a változást. Az NLP támogat abban, hogy a terapeuta jobban megértse a pácienst, könnyebben kapcsolódjon hozzá, és hatékonyabban kommunikáljon vele.

Hipnoanalitikus, hipnobehaviorális technikák

A hipnobehaviorális módszerek olyan viselkedésterápiás technikák, amelyek a tanulás pszichológiai törvényeire épülnek, és módosult tudatállapotban, azaz hipnózisban alkalmazzák őket.

Ezek a módszerek a klasszikus és modern viselkedéstudományi irányzatokból származnak. A klasszikus behaviorizmus (például Watson), valamint a neobehaviorizmus (például Skinner, Tolman és Thorndike) alapelveit használják. Wolpe, aki a szisztematikus deszenzitizáció módszerét dolgozta ki, először alkalmazta ezt a technikát hipnózisban.

Hipnózisban a terapeuta irányított képzeleti gyakorlatokat végeztet a pácienssel. Ezáltal sok standard viselkedésterápiás technika hatékonyabbá és biztonságosabbá válik a viselkedés megváltoztatásában. A hipnózisban jellemzően:

  • Az ember képzelőereje élénkebb,
  • Könnyebben hozzáfér az érzelmeihez,
  • Gondolkodása rugalmasabb,
    ezek pedig mind hozzájárulnak a terápia sikeréhez.

Katathym Imaginatív Pszichoterápia (KIP)

A Katathym Imaginatív Pszichoterápia (KIP) egy Hanscarl Leuner által 1955-ben kidolgozott módszer, amely a tudattalan érzelmek és vágyak megértésére épül. A terápia során a páciens ellazult állapotban szimbolikus képeket jelenít meg, amelyeket a terapeutával közösen elemeznek. 

A képzeleti munka lehetőséget ad arra, hogy a tudattalan vágyak, szorongások és érzelmek biztonságos módon kerüljenek felszínre és feldolgozásra. A szimbólumok segítenek abban, hogy a terápia ne legyen túl megterhelő.

Ez a módszer lehetőséget ad konfliktusok feldolgozására, személyes fejlődésre, és a kreatív problémamegoldó készségek megerősítésére is. A terapeutával való empatikus kapcsolat ebben a képzeleti munkában olyan élményt nyújthat, amely gyógyító hatású lehet a korábbi kapcsolatbeli sérülésekre is.

Ego-state

Az Ego-State terápiát John és Helen Watkins fejlesztette ki az 1970-es évektől, a személyiséget nem egységes egésznek, hanem különböző „én-állapotok” rendszereként kezelve. Ezek az állapotok életünk során szerzett tapasztalataink alapján alakulnak ki, és tartalmazhatnak gondolatokat, érzelmeket és viselkedési mintákat.  

A problémák akkor jelentkeznek, ha az én-állapotok elkülönülnek vagy konfliktusba kerülnek, például trauma vagy disszociatív zavarok esetén. A terápia, gyakran hipnózist alkalmazva, segít kapcsolatot teremteni ezekkel az állapotokkal, hogy a tárolt emlékeket és érzelmeket feltárjuk, feldolgozzuk és integráljuk.  

Ez a módszer támogatja a személyiség harmonikusabb működését, és különösen hatékony trauma és disszociatív zavarok kezelésében, valamint más mentális problémák enyhítésében.

Scroll to Top